Bugün - 28 Mart 2017 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haber58.com Logo

Sivas 14°°C
Yazar Detayları

Seyit KILIÇ

Seyit KILIÇ - DEMOKRASİ VE PEJMÜRDE SİSTEMLER -I

DEMOKRASİ VE PEJMÜRDE SİSTEMLER -I
Yazı Tarihi: 17 Mayıs 2014 Cumartesi

            Hakikat şu ki, İslamî duyarlılık beşerî düzenlere kol kanat geren partilere ve kim daha demokrat yarışı içerisinde olan politik görüşlere sahip kimselerin fikir ve dünya görüşlerine indirgenir oldu.  Gözler değil asıl sineler kör olur. Sinelerindeki gözleri âmâ olanlar hakkaniyet çerçevesinin dışına çıkarak kendi partilerini savunmayı İslam’ı savunmakla eş tutar hale geldiler. Muhalif bir ses yükseldi mi zannediyorlar ki İslam’a muhalefet ediyorlar! İşte bu sebepten sinelerdeki gözler körelmiş, bastonsuz yürünmez hale gelinmiştir. Oysa İslam’la beşeri düzenler arasındaki fark; Halık ile mahluk arasındaki fark gibidir. Bu ister demokrasi olsun ister kapitalizm, isterse faşizm her ne olursa olsun, hangi adla anılırsa anılsın aynıdır. Kur’an ve sünnetten bir komünist ne kadar uzaksa bir demokrat da o kadar, bir faşist ne kadar uzaksa, bir sosyalist de o kadar uzaktır.

            Demokrasi’nin kökeni Hellenizm kültürüne dayanır ki, İlahî kavramlarla hiçbir yakınlığı bulunmadığı gibi en eski sitemlerden birisidir. Demokrasi, Yunanca dimokratia yani dimos, halk zümresi, ahali+Kratos iktidar sözcüğünden türemiştir. Türkçeye, Fransızca democratie sözcüğünden geçmiştir.

            Demokrasinin ana yurdu olan Eski Yunan'daki filozoflar Aristo ve Eflatun Demokrasiyi eleştirmiş, o zamanlarda halk içinde "ayak takımının yönetimi" gibi aşağılayıcı kavramlar kullanılmıştır. Fakat ne hikmetse bu ayak takımının sistemi denilen demokrasi diğer yönetim şekillerinin arasından sıyrılarak 1789 Fransız ihtilalından sonra günümüze kadar en yaygın kullanılan devlet sistemi haline gelmiştir.

            Adalet kavramının kişisel bir kavram haline dönüştürüldüğü Monarşik düzenlerde yer yer vicdanının sesine kulak veren âdil hükümdarlar çıkabilir. Bugün bile hâlâ adaletleri ile anılan Nûşirevân ya da Habeş Kralı Necaşi’yi anmak hak sahibine hakkını iade etmek babından zikredilmesi gereken örneklerdir. Öyle olmasına rağmen bu Monarşist düzenin bile uzaktan yakından İslam’la alakası yoktur.

En azılı ve en çirkin hırsız kişilerin dinî duygularını çalan, gözlerinin bir kör, kolu çolak, ayağı topal hırsızdır. Gözünün birisi kördür hakkı batıl batılı hak görür; kolu çolaktır, en ksıa zamanda kendi ve çevresini zengin edecek yasalar çıkarır ve adalet düzeni yoktur, ayağı topaldır, zira her söze vereceği bir cevabı vardır. Bize buna Anadolu’da “karşıdan aksama” deriz. Hangi muhafazakâr görünümlü hükümet olursa olsun yapmış olduğu yanlışlara dik durmayı İslam’a karşı gelmek gibi lanse ederek İslam’ı geleneksel kültür seviyesine indirgeyip ölçütlerinin kendi kriterleri olduğunu deklare ederek, hırsızlığın en azılısını yapmış olur. Hırsızların en azılısı okumuş ve kültürlü şehir eşkıyalarıdır. Köydeki insanlarımız en adi hırsızı çalsa çalsa bir koyun bir kuzu çalar, zaten bulunmuş olduğu konumda ona başka imkân tanımaz. Ancak bu okumuş, entel takımın şehir eşkıyaları doğmamış bebeklerin geleceğini çalarak doğmamış torunlarının geleceklerini hazırlarlar. Ölçü Kur’an ve sünnet olmayınca devreye ölçü olarak her beşeri sistemin avukatlığına soyunan politik kaygıların ürettiği ikbal histeriği hastalığına yakalanmış göstermelik makyavelist düşünceler onların yerini alır.

 

Bu düşüncelerin peşinden gidenler Allah’ın adı anılarak açılan kilise ve havralara dahi İslamî bir kisve giydirerek bakarlar. Namussuzlar “besmele” ile kerhane açsa; “kerhanenin en namuslusunu da biz açıyoruz” diyenlere alkış tutacak ahlakın ırzına geçen deyyuslar vardır bu memlekette! Bundan dolayıdır ki her tarafı dökülmekte ve çürümekte olan camileri halk kendi parası ile yaptırdığı halde, asgari ücretlinin alın terinden alınan vergilerle terk edilmiş, viran hale gelmiş kilise ve havraları inşa ve ihya eden bir devlet vardır. Muhafazakâr görünümlü politikacının ağzından bir zamanlar Çoban Sülo’da olduğu gibi insan vicdanına aykırı bir söz çıksa ona “sünnet” diye yapışacak cehl-i mürekkep hastalığına yakalanmış yalaka ruhlar, omurgasız sürüngenler vardır. İki milyar doların üzerinde harcama yapılarak azınlıklara verilen haklar halkın yerli tebaasına verilmemiştir. Terazinin kefesi bir defa hilelidir artık o kimsenin yaptığı her şey bu hileli terazinin kefesinde meşrulaşmıştır.

 
İletişim E-Posta: seyitkilic@hotmail.com - Telefon: 5428043858 Okunma Sayısı: 1224


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

NARSİST İKBALPEREST AYDINLAR
EL VEKİL KE’L ASİL
PARALEL YALANLAR
DEMOKRASİ VE PEJMÜRDE SİSTEMLER II
DEMOKRASİ VE PEJMÜRDE SİSTEMLER -I
SİSTEM VE KURBANLAR
YA İZZET YA ZİLLET
HÜRRİYET VE İHANET
MEDENÎ DÜNYANIN AYYAŞLARI
EMANET VE ADALET
BUHRAN!..
NE MUTLU! BEN BARBARIM ...
Diğer Yazarlar

BİZİM DEVLET AKLIMIZ VAR MI ?
BU VATAN YA SENİNDİR YA KİMSENİN
BU ÜLKEDE SOSYAL HİZMETLER NE İŞ YAPAR ?
NARSİST İKBALPEREST AYDINLAR
İSRAİL VE ABD
SEVİLMEYE LAYIK OLAN SEVMESİNİ BİLENDİR…
MAFYA VE BİR POKER OLARAK POLİTİKA

Yazarlar 
Sivas Radyoları

 

Anket

ANAYASA DEĞİŞİLİĞİ İLE İLGİLİ REFERANDUM DA OYUNUZUN RENGİ NE OLACAK ?


  
Hayır206 Kişi (%68 )
  
Evet99 Kişi (%32 )

Toplam 305 Kişi

Süper Lig
 
Hava Durumu ( Sivas )
Bugün
3°°C - 14°°C
Çarşamba
-1°°C - 10°°C
Perşembe
0°°C - 14°°C
Cuma
1°°C - 16°°C
Namaz Vakitleri ( Sivas )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:5006:1612:4416:1319:0020:19

28 Mart 2017 Salı
Röportajlar
Konforun zirve yaptığı an Audi Q5
Audi yüzü yeniden değişerek bambaşka bir hale geldi. Kusursuz şekilde modellenen, biçimlendirilen ve yüksek parlaklığa sahip siyah renkte ...
»
»
»
Tarihte Bugün
1919 - İtalyanlar Antalya'yı işgal ettiler.
1920 - ?Uyan Şahin uyan bak neler oldu, Sevgili Antep'e Fransız doldu.? gibi adına şiirler yazılan, türküler yakılan Antep Kahramanı Şahin Bey şehit oldu.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Dağlar nice yüksek ise,yol onun üstünden geçer.
(Yunus Emre)
Arşiv Arama
İller Arası Mesafe Hesaplama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,06ms