Bugün - 23 Nisan 2017 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haber58.com Logo

Sivas 17°°C
  
Yazar Detayları

Feyzullah BUDAK

Feyzullah BUDAK - MİLLİ BİLİNÇ VE TARİH ŞUURU

MİLLİ BİLİNÇ VE TARİH ŞUURU
Yazı Tarihi: 01 Ocak 2017 Pazar

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kurulmasının üzerinden tam çeyrek asır geçti. Üniversite önce Kazakistan’ın Türkistan şehrinde ve Kazakistan’ın bir devlet üniversitesi olarak kuruldu ama daha sonra iki ülke arasında imzalanan bir Uluslararası Anlaşma ile Türkiye ve Kazakistan’ın ortak üniversitesi haline geldi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine 1995 yılının Mart ayında başladım ve iki ay sonra da Bakanlar Kurulu Kararı ile Mütevelli Heyet Üyeliğine atandım. 2001 yılında yine Bakanlar Kurulu Kararı ile Üniversite’nin mütevelli Heyet Üyeliğine eski üyeler içerisinde yeniden atanan tek üye oldum ve bu görevim 2008’de tamamlandı. Ancak benim Mütevelli Heyet Üyeliğim diğer üyelerinki gibi değildi. Çünkü; diğer Mütevelli Heyet Üyeleri esasen üzerlerinde başka bir devlet görevi  bulundurup Üniversite’nin sadece mütevelli heyet toplantılarına katılma konumunda iken ben Devletteki  esas işimden uzun yıllar boyunca izinli sayılarak, başkaca bir işten sorumlu olmaksızın fiilen Ankara’daki Mütevelli Heyet Başkanlığı’nda ve gerekince Türkistan’da  bulunarak genel yönetim ve finans işlerini uyumlaştırma ile görevliydim. Dolayısıyla Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne ömrümün 14 yılını verdim ve bu sebeple de Üniversite’nin Kazakistan ve Türkiye bayraklı  eski rozetini tüm elbiselerimin yakasında, yüreğimin tam üzerinde gururla taşımaya devam ediyorum.

Bu türden örneği olmayan kurumların ilk yılları hep zorluklarla dolu olur. O zorlukları biz de yaşadık. Gereken her şeyin kolaylıkla bulunabildiği yıllar değildi. Şehre bazen günlerce elektrik ve su verilemeyen, konaklamak için düzgün bir otel, yemek için temiz bir lokanta bulunamayan zamanlardı. Rektörlük hizmetlerini Esimhan Alanı’na bakan ve eski Komünist Parti Merkezi olan kırık dökük bir binada yürütürken, bozkırın ortasındaki bir çamur deryasının üzerine Üniversite’nin ilk modern binalarını ve botanik bahçesini yaptık. İlk kız ve erkek öğrenci yurtları, Turan Konakevi ve Kültür Merkezi benim Rektör Yardımcılığımın sorumluluğu altında inşa edildi. Daha sonra Mütevelli Heyet Üyeliğimin devam ettiği dönemde de Kültür Merkezi’nin karşısındaki önce bir kısmı Rektörlük olarak kullanılıp sonra yeni Rektörlük binası bitince tamamı fakültelere tahsis edilen binalar ile Kültür Merkezi arkasındaki Mağcan Konutları tamamlanarak hizmete açıldı. Görevi bıraktığım günlerde Tıp Fakültesinin Uygulama Hastanesi inşaatı ise hizmete açılmak üzere son aşamasına gelmişti.

Şimdi Üniversite’nin 25. Yılı münasebetiyle çeşitli toplantılar yapılıyor, yazılar yazılıyor, albümler broşürler basılıyor. Bu zeminlerde Üniversite’ye dair pek çok şey anlatılıyor. Tabii ki benim de tüm bu süreçler içerisinde oluşan ve biriken çok değerli anılarım var. Ama ben onların tamamını bir kenara koyup burada yine Üniversite’nin Kültür Merkezindeki büyük salonda yaşanan ve Üniversite’nin kurucusu ve isim babası Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan NAZARBAYEV’in milli bilincini ve tarih şuurunu ortaya koyan bir olayı anlatmak istiyorum. Evet, ben o milli bilincin ve tarih şuurunun canlı tanığı olduğum için, tarih önünde bu tanıklığın gereğini yapmalıyım.

Dünya Kazakları Birliği’nin İkinci Büyük Kurultayı 2002 yılında Kazakistan’ın Türkistan Şehrinde Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde yapıldı. Birliğin Başkanı Nazarbayev bu Kurultayın açılışında yaptığı konuşmasının bir bölümünde bağımsızlığın geride kalan on yıllık süreci içerisinde yapılan işleri maddeler halinde ve sistematik bir şekilde anlattı. Nazarbayev bu anlatımının bir yerinde öyle bir söz söyledi ki, adeta yerimde koltuğumla birlikte sarsıldım.

Büyük liderin sözü şöyleydi; “Bu on yıllık kısa süre içerisinde biz, Çin ile aramızdaki 1500 yıllık sınır problemini çözdük.”

Nazarbayev bu sözü ne tekrar etti ve ne de ayrıntısına girdi. Öylesine sade bir söz imiş gibi söyleyip, geçiverdi.

Üç gün süren bu toplantının sonunda benim bir değerlendirme konuşmam vardı ve bu söz üzerine ben, değerlendirme konuşması için yaptığım tüm hazırlıkları ve aldığım tüm notları bir kenara koyarak, yapacağım değerlendirme konuşmasını sadece bu söz üzerine kurdum. Çünkü bu tarihi sözün araya giderek, gereği gibi anlaşılmamasına gönlüm razı değildi. Çünkü bu söz, Nazarbayev’in “Orta Asya Devletler Birliği” teklifinin temelinde yatan büyük tarih bilincini ortaya koyuyordu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev elbette sadece on yıllık genç bir devletin cumhurbaşkanı  olduğunu biliyordu. Kazakistan coğrafyası uzun yıllar boyunca Sovyet Yönetiminin ve Çarlık Rusya’nın idaresi altında kalmış olmasına rağmen, bu topraklarda daha önceleri bir Kazak Hanlığı vardı. Ancak, Canıbek Bey ve Kerey Han tarafından kurulan bu Kazak Hanlığının tarih sahnesine çıkış zamanı ise 1456’dır. Yani günümüzden 550 yıl öncedir ve bu tarihten öncesinde de başka bir Kazak Devleti olmamıştır.

O halde, sadece on yıllık bir yeni devletin cumhurbaşkanı olan ve tarihteki ilk Kazak Hanlığının da bundan 550 yıl önce kurulmuş olduğunu çok iyi bilen Nazarbayev bu sözü ile ne demek istemişti?

Günümüzden 1500 yıl geriye gidince bu sorunun cevabı çok açık bir şekilde anlaşılıyordu. Bilge Devlet Başkanı bu topraklarda, yani tam da Kazakistan’ın bugün yaşamakta olduğu coğrafyada bundan 1500 yıl önce kurulmuş  ve kuruluşundan itibaren Çin ile büyük sınır problemleri yaşamış olan, bizim Türkiye’de “Göktürk İmparatorluğu” adıyla bildiğimiz ve bu coğrafyada “TÜRK KAĞANATI” adıyla anılan büyük Türk Devletinin tarihi mirasçısı olduğunu söylüyordu.

Nazarbayev’in “Orta Asya Devletler Birliği” teklifinin temelinde işte böylesine derin bir tarih şuuru ve işte böylesine büyük bir milli bilinç yatıyor. Bu büyük tarih şuuru önünde saygıyla baş eğiyor ve bundan sonra yolumuzun böylesine yüksek ve derin bir milli bilinçle aydınlanmasını diliyorum.  Hem Kazakistan’da, hem Türkiye’de ve hem de tüm Türk Dünyasında….

 
İletişim E-Posta: feyzullahbudak@hotmail.com - Telefon: 05322776390 Okunma Sayısı: 814


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“HAYIR” DİYEMEYEN CİĞERSİZLER
BU VATAN YA SENİNDİR YA KİMSENİN
YENİ BİR FON GARABETİ
MHP MİLLETVEKİLLERİNE AÇIK MEKTUP
MİLLİ BİLİNÇ VE TARİH ŞUURU
TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ
MAREŞAL ÜNİFORMALI ATATÜRK TABLOSU’NUN BİLİNMEYEN HİKAYESİ
İLGİNÇ BİR MİLLİ BİLİNÇ HİKAYESİ
YÖNETİMDE “ERDEM” ARANIYOR
KARINCA DÜŞÜ
PKK DESTEKÇİLERİ
DEVLETİN TEMELLERİ ÇÖKERTİLİYOR !..
UNUTULMUŞ BİR KİTAP VE ANLATTIKLARI
BOŞNAK BÖREĞİ
TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜNMEK
BİR ER KİŞİNİN ARDINDAN, SORULASI 7 SORU...
BİR “ER KİŞİ” NİN ARDINDAN…
MUHSİN BAŞKAN İLE İLK KARŞILAŞMA
Diğer Yazarlar

BİZİM DEVLET AKLIMIZ VAR MI ?
TÜRKİYE'DE SİSTEM NASIL DEĞİŞİR ?
BU ÜLKEDE SOSYAL HİZMETLER NE İŞ YAPAR ?
İSRAİL VE ABD
CEP TELEFONUNUZ DOKUNMATİK VE EN SON ÇIKAN VERSİYON DEĞİL Mİ ?
MAFYA VE BİR POKER OLARAK POLİTİKA

Yazarlar 
Sivas Radyoları

 

Anket

Önümüzdeki yerel seçimlerde Şarkışla belediye başkanı kim olmalı ?


  
A.Turgay OĞUZ50 Kişi (%23 )
  
Cahit KARAMUK4 Kişi (%2 )
  
Ekrem YURT8 Kişi (%4 )
  
Ercihan ALTINKAYA3 Kişi (%1 )
  
Filiz GÜR6 Kişi (%3 )
  
Hasan ALACAHAN4 Kişi (%2 )
  
Hasan CERAN3 Kişi (%1 )
  
Kasım GÜLTEKİN37 Kişi (%17 )
  
Oğuz ÖZDEMİR18 Kişi (%8 )
  
Yaşar AŞKIN83 Kişi (%38 )

Toplam 216 Kişi

Süper Lig
 
Hava Durumu ( Sivas )
Bugün
8°°C - 17°°C
Pazartesi
15°°C - 22°°C
Salı
1°°C - 14°°C
Çarşamba
-1°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Sivas )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:0405:3812:3816:2119:2520:51

23 Nisan 2017 Pazar
Röportajlar
Kutlu doğum konferanslarına devam edildi
Konferansa İl Müftüsü Şükrü Balkan'ın yanısıra, Vaizler, Kur'an Kursu Öğreticileri ve Öğrenciler katıldı. İl Müftü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1920 - TBMM'nin açılışı
1920 - Hendek isyanı.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Savaş, hiledir, hileden ibarettir.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
İller Arası Mesafe Hesaplama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,13ms