Bugün - 23 Nisan 2017 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haber58.com Logo

Sivas 17°°C
  
Yazar Detayları

Feyzullah BUDAK

Feyzullah BUDAK - TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ

TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ
Yazı Tarihi: 17 Aralık 2016 Cumartesi

 

-JEOARKEO-TELESKOPİK BAKIŞ-

Bir insanı tanımanın en doğru yöntemi onun yazdığı kitapları okumakmış. Bunu Prof. Dr. Mümin KÖKSOY örneğiyle bir kez daha anladım. Prof. Dr. KÖKSOY, 2002 yılında “Yer Bilimlerinin Katkısıyla NUH TUFANI VE SÜMERLERİN KÖKENİ” adlı kitabını basılmadan önce okumam için bana verdiğinde, kendisiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Ankara’daki Mütevelli Heyet Başkanlığı’nda ve hemen yan yana odalarda 4-5 yıldan beri birlikte çalışıyorduk. Yani öğlen yemekleri dahil neredeyse tüm günümüz bir arada geçiyordu. Bu dönemde tanıdığım Mümin KÖKSOY, bir fen bilimci olmasına rağmen sosyal bilimlere yakın ilgi duyan, sosyal bilimlere fen bilimci bakışıyla yaklaşarak daha önce düşünülmemiş sentezlerle olaylara ve konulara yeni yorumlar getiren bir üsluba sahipti. Bu üslubunu bilim adamlığı ile birleştirerek bir araştırma eserine nasıl yansıttığını, o kitabını okurken gördüm.

Sonra 2007 yılında “KARAMANOĞULLARI, ERMENEK VE BİR BÖLGE MEDRESESİ” adlı kitabını da baskıdan önce okumak nasip oldu. Bu kitabını okumadan önceki dönemde Mümin KÖKSOY adının zihnimdeki yansıması yukarıdaki izlenimlere ilave olarak “Türkiye’nin en zor yıllarında bir Anadolu köyünden yola çıkarak Amerika’larda ilim yapan azimli bir insanın alkışı hak eden kutlu gayret ve başarısı” şeklinde özetlenebilirdi. Ama bu kitapla birlikte Türk toplum yapısının bir çöküş döneminde bile bünyesinde ne kadar yüce değerler barındırabildiği gerçeğinin yanı sıra, Mümin Hoca’nın nasıl bir (eli öpülesi) aileden geldiğini ve onun birlikte çalıştığımız uzun yıllar boyunca bunu bize hissettirmeyişindeki asaleti keşfettim.

Şimdi yıl 2016 ve ben Mümin KÖKSOY’un bizzat benden de bir çok kaynak eserler alarak ve son yıllarda çok ciddi emekler vererek  hazırladığı “TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ -JEOARKEO-TELESKOPİK BAKIŞ-“ adlı kitabını basılmadan önce okuma şansını yaşıyorum.

Mümin Hoca kitabının giriş bölümünde çok ilginç bir değerlendirme yapıyor: “Bilim kesintisiz bir bütündür.  Ancak öğretim kolaylığı sağlansın diye fizik, kimya, jeoloji, coğrafya, tarih gibi çeşitli alanlara ayrılmıştır.  Ne yazık ki bazı bilim adamları araştırmalarında bu yapay sınırları aşıp diğer alanlardan yeterince faydalanamamaktadırlar.  Örneğin tarihçiler yeterince coğrafyadan, coğrafyacılar yeterince paleo-coğrafyadan, paleo-coğrafyacılar yeterince jeolojiden yararlanamamaktadırlar.  Arkeolojik araştırmacıların ise bütün bu bilim alanlarına ihtiyaçları vardır.”

Esasen Mümin KÖKSOY’un bu değerlendirmesi, Türk tarihinin derinliklerinde kalan Farabi, Biruni, İbn-i Sina, Ali Kuşçu, Harezmi gibi aynı anda bir çok ilim dalında birden derin bilgi sahibi olan insanların ve o dönemlerde Türk medeniyetindeki yükselişin sırlarını açıklayan bir manifestodur. Mümin Hoca, tarihin derinliklerinde kalan Türk’ün bu güç kaynağını adeta yeniden keşfederek günümüze taşıyor ve son kitabının araştırma yöntemi haline getiriyor.

Prof. Dr. Mümin KÖKSOY bu kitabında tarih, coğrafya, arkeoloji, jeoloji ve filoloji alanlarından elde edilen insanlığa ve Türklüğe dair tüm bilgileri genetik dil bilimi verileriyle test edilmiş kesin sonuçlar ekseninde harmanlıyor. Yani araştırmalarının temeline dil biliminin ve özellikle de Türk dilinin kesin verilerini koyuyor ama bu verileri diğer tüm ilim dallarından elde edilen sonuçlarla destekleyerek analiz edip, analizi yapılmış bilinen bilgilerden amaca yönelik sentezler yaparak yeni düşünceler ve sonuçlar elde ediyor. Sentezi yapılan bilgileri birbirleriyle kaynaştırmak, varsa uyumsuzlukları gidermek amacıyla “JEO-ARKEO-TELESKOP”  adını verdiği bir yöntem kullanıyor ve adından da anlaşılacağı üzere bilinen bilgileri tüm yönleriyle analiz edip, adeta onları bir uzağı görme aracı haline getiriyor. Mümin Hoca tüm ilim dallarından elde ettiği bilgileri yükleyerek oluşturduğu “JEO-ARKEO-TELESKOP”  ile uzağa bakarken, orada gördüklerini son yıllarda geliştirilen moleküler biyoloji - DNA arkeolojisi yöntemlerinden yararlanarak kontrolü de ihmal etmiyor.

Böylece ulaşabildiği tüm bilgileri değerlendirip analiz ederek, bunlar üzerinden “JEO-ARKEO-TELESKOP”  ile geçmişe bakan Mümin Hoca bilinen 100-200 bin yıllık insanlık tarihinin günümüzden 40-50 bin yıl öncelerinde TÜRK varlığını görüyor.

Günümüzden yaklaşık bir asır öncesinde bu kadar test edilmiş sağlam bilgiler olmamasına rağmen “insanlık ve Türklük” konusunda hiç kimseyle kıyaslanmayacak derinlikte bilgilere sahip olan ve o bilgilerinin analizi sonucunda Mümin Hoca ile aynı sonuca ulaşan bir başka insan vardı ve onun adı: Mustafa Kemal’di… Daha sonraki yıllarda çöken bir imparatorluğun küllerinden, bu birikim ve donanımlarına dayanarak yeni ve modern bir Türk Devleti çıkartan ve böylelikle  “ATATÜRK” olmaya hak kazanan Mustafa Kemal…  Bu konuyu “ATATÜRK GÜCÜNÜ NEREDEN ALIYORDU?” adlı kitabımda ayrıntılı bir şekilde anlattım ve Mümin Hoca’nın da bu eserinde onu kaynak olarak kullandığını memnuniyetle gördüm.

Bu yazıyı “Evet, şimdi ayrıntıları ve incelikleri Mümin KÖKSOY’un, TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ -JEOARKEO-TELESKOPİK BAKIŞ- adlı kitabından okuma zamanıdır” diyerek bitirmeyi çok isterdim ama maalesef kitabın son düzenlemelerinin yapılması ve basılması için birkaç ay daha zaman gerekiyor. Böyle bir kitabın basılacağını birkaç ay öncesinden bilmek de benim okuyucularımın ayrıcalığı olsun…

 

 

 
İletişim E-Posta: feyzullahbudak@hotmail.com - Telefon: 05322776390 Okunma Sayısı: 872


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“HAYIR” DİYEMEYEN CİĞERSİZLER
BU VATAN YA SENİNDİR YA KİMSENİN
YENİ BİR FON GARABETİ
MHP MİLLETVEKİLLERİNE AÇIK MEKTUP
MİLLİ BİLİNÇ VE TARİH ŞUURU
TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ
MAREŞAL ÜNİFORMALI ATATÜRK TABLOSU’NUN BİLİNMEYEN HİKAYESİ
İLGİNÇ BİR MİLLİ BİLİNÇ HİKAYESİ
YÖNETİMDE “ERDEM” ARANIYOR
KARINCA DÜŞÜ
PKK DESTEKÇİLERİ
DEVLETİN TEMELLERİ ÇÖKERTİLİYOR !..
UNUTULMUŞ BİR KİTAP VE ANLATTIKLARI
BOŞNAK BÖREĞİ
TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜNMEK
BİR ER KİŞİNİN ARDINDAN, SORULASI 7 SORU...
BİR “ER KİŞİ” NİN ARDINDAN…
MUHSİN BAŞKAN İLE İLK KARŞILAŞMA
Diğer Yazarlar

BİZİM DEVLET AKLIMIZ VAR MI ?
TÜRKİYE'DE SİSTEM NASIL DEĞİŞİR ?
BU ÜLKEDE SOSYAL HİZMETLER NE İŞ YAPAR ?
İSRAİL VE ABD
CEP TELEFONUNUZ DOKUNMATİK VE EN SON ÇIKAN VERSİYON DEĞİL Mİ ?
MAFYA VE BİR POKER OLARAK POLİTİKA

Yazarlar 
Sivas Radyoları

 

Anket

Önümüzdeki yerel seçimlerde Şarkışla belediye başkanı kim olmalı ?


  
A.Turgay OĞUZ50 Kişi (%23 )
  
Cahit KARAMUK4 Kişi (%2 )
  
Ekrem YURT8 Kişi (%4 )
  
Ercihan ALTINKAYA3 Kişi (%1 )
  
Filiz GÜR6 Kişi (%3 )
  
Hasan ALACAHAN4 Kişi (%2 )
  
Hasan CERAN3 Kişi (%1 )
  
Kasım GÜLTEKİN37 Kişi (%17 )
  
Oğuz ÖZDEMİR18 Kişi (%8 )
  
Yaşar AŞKIN83 Kişi (%38 )

Toplam 216 Kişi

Süper Lig
 
Hava Durumu ( Sivas )
Bugün
8°°C - 17°°C
Pazartesi
15°°C - 22°°C
Salı
1°°C - 14°°C
Çarşamba
-1°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Sivas )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:0405:3812:3816:2119:2520:51

23 Nisan 2017 Pazar
Röportajlar
Kutlu doğum konferanslarına devam edildi
Konferansa İl Müftüsü Şükrü Balkan'ın yanısıra, Vaizler, Kur'an Kursu Öğreticileri ve Öğrenciler katıldı. İl Müftü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1920 - TBMM'nin açılışı
1920 - Hendek isyanı.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."
()
Arşiv Arama
İller Arası Mesafe Hesaplama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,06ms