Bugün - 23 Nisan 2017 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haber58.com Logo

Sivas 17°°C
  
Yazar Detayları

Feyzullah BUDAK

Feyzullah BUDAK - MAREŞAL ÜNİFORMALI ATATÜRK TABLOSU’NUN  BİLİNMEYEN HİKAYESİ

MAREŞAL ÜNİFORMALI ATATÜRK TABLOSU’NUN BİLİNMEYEN HİKAYESİ
Yazı Tarihi: 11 Ekim 2016 Salı

Son zamanlarda, TBMM’nin bazı bölümlerinde yapılan onarım sebebiyle muhalefet kulisindeki yerinden indirilen Mareşal Üniformalı Atatürk tablosunun, onarımdan sonra aynı yere konulup konulmayacağına dair tartışmalar var.  Özellikle iktidar cenahı “Mareşal üniformalı bu resim kışlada olmalı, Meclis’te ne işi var?” şeklinde bir gerekçeyle tablonun eski yerine konulmasını istemiyor. Muhalefet ise “Atatürk, milli mücadeleyi asker kimliğiyle yaptı ve Atatürk’e Mareşal unvanını bu meclis verdi. O halde Mareşal üniformalı o tablo Meclis’te olmalı” türünden iddialar öne sürüyor.

İşin aslı şu ki; TBMM’nin 15 Temmuz darbe girişimi esnasında hasar gören bölümleri onarılırken, bu saldırıda hiçbir zarar görmemiş olan Muhalefet Kulisi de onarıma alındı ve bu onarım sebebiyle  Muhalefet Kulisindeki Loca’da yer alan Mareşal Üniformalı Atatürk Tablosu bulunduğu yerden indirildi. Tam da her kes, “hiçbir zarar görmemiş olan Muhalefet Kulisi’nin onarıma sokularak bu sebeple yıkılmasına ne gerek vardı? Yoksa bu onarım işi Atatürk Tablosu’nun oradan indirilmesi için uydurulmuş bir bahane mi?” diye düşünürken, güvenlikten sorumlu AKP’li Meclis İdare Amiri Salim Uslu, “onarımdan sonra üniformalı Atatürk tablosunun eski yerine konulmayacağını, Atatürk’ün Meclis’te yüzlerce sivil resmi varken üniformalı resminin oraya konmasının doğru olmadığını ve o resmin mecliste değil kışlada olması gerektiğini” söyleyerek tartışmanın fitilini ateşledi. Muhalefet cenahı ise bu açıklamaya yukarıda belirttiğim türden gerekçelerle karşı çıktı.

Bu arada hiç kimsenin aklına şu soruları sormak gelmedi;

-          Bu tabloyu kim, ne zaman ve nerede yaptı?

-          Bu  tablo oraya nereden ve nasıl geldi?

-          Bu tablo oraya niçin asıldı?

Bu soruların mutlaka sorulması lazım çünkü söz konusu tablonun, bu konuda karar verilirken bilinmesi ve dikkate alınması gereken çok önemli bir hikayesi var. Bu resim Atatürk’ün resimlerinden herhangi bir resim değildir. Onu çok özel kılan husus ise; henüz Sovyetler Birliği dağılmadan önce Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde halı üzerine işlenmiş bir Atatürk portresini yansıtıyor olmasıdır.

İzninizle önce bunu nereden bildiğimi ve ardından da olayın içyüzünü anlatayım;

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından önceki son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nda “Türk Cumhuriyetleri ile kültür ilişkilerinin takibi, koordinasyonu ve geliştirilmesi” yetkisiyle Bakan Danışmanı olarak görev yaptım. O dönemde 2 yıllık İngiltere görevinden yeni dönmüştüm ve mesleki  birikimim itibariyle ekonomi bürokrasisinde bir görev almam beklenirken, dönemin Kültür Bakanı Sayın Namık Kemal ZEYBEK’in bahsettiğim görev teklifiyle karşılaştım. Gorbaçov yönetiminin Açıklık ve yeniden yapılanma (Glastnos ve perestroika) uygulamaları Sovyetler Birliğini dış ilişkilere açmış ve bu çerçevede Birliğe dahil Türk Cumhuriyetleri ile de ilişkiler rahatlamıştı. Dönem, tarihi bir fırsat dönemiydi ve bu nedenle teklif edilen görevi derhal kabul ederek o gün göreve başladım.

Sayın Bakan (Namık Kemal ZEYBEK) Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerin geliştirilmesine olağanüstü önem veriyor, Bakan olarak şahsi mesaisinin en az yüzde doksanını bu işlere ayırıyordu ve bu konudaki tüm çalışma ve görüşmelerinde de beni yanında bulunduruyordu. İşte böyle bir ortamda 1990 yılının başlarında (yani Sovyetler Birliği dağılmadan neredeyse 2 yıl kadar önce) Azerbaycan Kültür Bakanı Polat BÜLBÜLOĞLU ve Azerbaycan’ın halı üzerine resim işlemekle ünlü sanatçısı Kamil Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanı Sayın Zeybek’ten halı üzerine işlenmek üzere bir resmini istediler. Bunu fırsat bilen Sayın Zeybek’te herkesçe bilinen malum Türklük ve Türkçülük bilinci ile onlara “Bırakın benim resmimi, ben size bir Atatürk resmi göndereyim ve siz onu halı üzerine işleyin” dedi ve Sayın ZEYBEK titiz bir çalışmayla Atatürk’ün yüzlerce resmi içerisinden bu resmi seçerek Azerbaycan’a gönderdi.

Daha Sovyetler Birliği dağılmadan, yani Azerbaycan bağımsız bir devlet olmadan önce Azerbaycan Kültür Bakanlığı’nın bir projesi çerçevesinde ve Azerbaycanlı ressam Kamil Aliyev’in koordinasyonu altında, seçkin 3 halı ustası kızın 8 ay aralıksız çalışması ve iki milyon ilmiğin ard arda eklenmesiyle bu halı ortaya çıkarılmıştır. Yani tartışma konusu olan tablo esasen bir resim olmayıp, doğrudan söz konusu halının çam ve çerçeveyle muhafaza altına alınmış bizzat kendisidir. Hatta bu halıyı dokuyan 3 halı ustası kızın adları da bir “sanatçıya vefa örneği” olarak halının kenarına işlenmiştir ve anılan halıya dikkatli bakıldığında bu adlar görülecektir.

1991 yılının Şubat ayında Kültür Bakanı Danışmanı iken Azerbaycan’a 15 günlük bir iş ziyareti yaptım ve bu ziyaret kapsamında 26 Şubat 1991 günü bu halının tezgahtan indirilme ve Halı Müzesi’deki onur köşesine konulma törenine katılarak, o törende bir de konuşma yaptım. Tüm bu bilgiler ile halının açılış töreninde çekilmiş bir resmi ve hatta o törende yaptığım konuşmanın tam metni, “Türk Dünyasında Yeniden Bağımsızlığın 25. Yılı Anısına” piyasaya yeni çıkmış olan “Yeniden Bağımsızlık Sürecinde TÜRK DÜNYASI NOTLARI” adlı kitabımda da yer almaktadır.

Dolayısıyla bu tablo Azerbaycan ile Türkiye arasındaki devlet ve halk dostluğu ilişkisinin çok önemli bir simgesi olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’a hediye edilmiş ve bu sebeple de TBMM’de uygun bir köşeye konulmuştur. Dolayısıyla başka bir yerde değil, doğrudan hediye edildiği yerde yani milleti ve milli iradeyi temsil eden TBMM’nin (hatta Muhalefet Kulisinde değil) Genel Kurul salonunda olmalıdır.

26 Şubat 1991 günü bahse konu törendeki konuşmamı yaptıktan sonra, anılan halı önünde çekilmiş resmi, Meclis’teki tablonun yerinden indirilmesi vesilesiyle basında yayınlanan bir resmiyle yan yana koyarak dikkatlerinize sunuyorum.


 

 
İletişim E-Posta: feyzullahbudak@hotmail.com - Telefon: 05322776390 Okunma Sayısı: 1163


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“HAYIR” DİYEMEYEN CİĞERSİZLER
BU VATAN YA SENİNDİR YA KİMSENİN
YENİ BİR FON GARABETİ
MHP MİLLETVEKİLLERİNE AÇIK MEKTUP
MİLLİ BİLİNÇ VE TARİH ŞUURU
TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ
MAREŞAL ÜNİFORMALI ATATÜRK TABLOSU’NUN BİLİNMEYEN HİKAYESİ
İLGİNÇ BİR MİLLİ BİLİNÇ HİKAYESİ
YÖNETİMDE “ERDEM” ARANIYOR
KARINCA DÜŞÜ
PKK DESTEKÇİLERİ
DEVLETİN TEMELLERİ ÇÖKERTİLİYOR !..
UNUTULMUŞ BİR KİTAP VE ANLATTIKLARI
BOŞNAK BÖREĞİ
TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜNMEK
BİR ER KİŞİNİN ARDINDAN, SORULASI 7 SORU...
BİR “ER KİŞİ” NİN ARDINDAN…
MUHSİN BAŞKAN İLE İLK KARŞILAŞMA
Diğer Yazarlar

BİZİM DEVLET AKLIMIZ VAR MI ?
TÜRKİYE'DE SİSTEM NASIL DEĞİŞİR ?
BU ÜLKEDE SOSYAL HİZMETLER NE İŞ YAPAR ?
İSRAİL VE ABD
CEP TELEFONUNUZ DOKUNMATİK VE EN SON ÇIKAN VERSİYON DEĞİL Mİ ?
MAFYA VE BİR POKER OLARAK POLİTİKA

Yazarlar 
Sivas Radyoları

 

Anket

Önümüzdeki yerel seçimlerde Şarkışla belediye başkanı kim olmalı ?


  
A.Turgay OĞUZ50 Kişi (%23 )
  
Cahit KARAMUK4 Kişi (%2 )
  
Ekrem YURT8 Kişi (%4 )
  
Ercihan ALTINKAYA3 Kişi (%1 )
  
Filiz GÜR6 Kişi (%3 )
  
Hasan ALACAHAN4 Kişi (%2 )
  
Hasan CERAN3 Kişi (%1 )
  
Kasım GÜLTEKİN37 Kişi (%17 )
  
Oğuz ÖZDEMİR18 Kişi (%8 )
  
Yaşar AŞKIN83 Kişi (%38 )

Toplam 216 Kişi

Süper Lig
 
Hava Durumu ( Sivas )
Bugün
8°°C - 17°°C
Pazartesi
15°°C - 22°°C
Salı
1°°C - 14°°C
Çarşamba
-1°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Sivas )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:0405:3812:3816:2119:2520:51

23 Nisan 2017 Pazar
Röportajlar
Kutlu doğum konferanslarına devam edildi
Konferansa İl Müftüsü Şükrü Balkan'ın yanısıra, Vaizler, Kur'an Kursu Öğreticileri ve Öğrenciler katıldı. İl Müftü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1920 - TBMM'nin açılışı
1920 - Hendek isyanı.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Bal her ağıza tatlılık verir
(Mevlana)
Arşiv Arama
İller Arası Mesafe Hesaplama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,73ms