Bugün - 23 Nisan 2017 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haber58.com Logo

Sivas 17°°C
  
Yazar Detayları

Feyzullah BUDAK

Feyzullah BUDAK - BİR ER KİŞİNİN ARDINDAN, SORULASI 7 SORU...

BİR ER KİŞİNİN ARDINDAN, SORULASI 7 SORU...
Yazı Tarihi: 18 Ocak 2016 Pazartesi

Geçen haftaki yazımda söz verdiğim üzere ve o yazının bir devamı olarak Muhsin Başkan’ın Hakk’a yürüyüşünden sonra yazdığım ikinci yazıyı sunuyorum: Zirvelerde yaşadığı bu dünya hayatını Toros Dağlarının zirvelerinde sonlandırarak, “Sonsuzluğun sahibine” uzanan Muhsin Kardeşimizi Taceddin Dergahında asıl sahibine teslim etmiş olmak yüreklerimizdeki yangını ne kadar küllendirecek henüz bilemiyoruz. Ama daha fazla beklemeden sorulması gereken bazı sorular var. Bu sorulardan daha fazla kaçamayız, kaçmamalıyız. Hiç değilse bundan sonra bu tür facialar yaşanmaması için, biz sormalıyız ve sorumluları da bu soruların cevaplarını vermeli.

1) Öncelikle Türkiye bu elim olayı Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’nin Anadolu Ajansı vasıtasıyla yaptığı “Muhsin Yazcıoğolu’nun helikopteri düştü. Kurtarma ekipleri olay yerine ulaştı. Yazıcıoğlu yaralı. Şuuru açık. Hastaneye götürülüyor” açıklaması ile duydu. Dikkat ediniz “enkaza ulaşıldığından” değil, “olay yerine ulaşıldığından” bahsediliyor. Yani ortada bir enkaz bile yok. Sadece olay yerinden bahsediliyor ve zaten Muhsin Yazıcıoğlu’nun da şuuru açık ve hastaneye götürülüyor olduğuna göre, insanı ne kadar rahatlatan bir açıklama! Bu açıklamanın dayanağı nedir? Bu kadar net bir bilgi nereden alınarak ve neye dayanılarak kamu oyuna iletilmiştir? Daha önemlisi bu açıklamanın arama-kurtarma çalışmalarında özellikle ilk saatlerde yaşanan zafiyete katkısı nedir? Kafalardaki bu öncelikli sorunun cevap bulması için Kayseri Valisi derhal bu beyanatının kaynağını kamu oyuna açıklamalıdır.

2) İnsanlar 3 günlük bir tatile giderken bile gideceği yerdeki ve yol güzergahındaki hava şartlarını araştırırlar. Gerekirse seyahatlerini erteler ya da güzergah değiştirirler. Bu helikopteri kiraya veren şirket uçtuğu ve düştüğü güzergahtaki hava şartlarını hiç araştırmadı mı? Araştırdı ise kendi pilotuyla birlikte 6 kıymetli canı o ateşin içine nasıl atabildi? İşin uzmanları “bu gibi hava ve iklim şartlarında eğer uçuş zorunlu ise en emin yolun karayolunu takip etmek olduğunu” söylüyorlar. Helikopteri kiraya veren şirket veya uçuş hocalarının hocası olduğu söylenen pilot bunu bilmiyor muydu? Yoksa 6 kıymetli canımızı “ucuz bir kestirme” hesabı uğruna mı kaybettik?

3) Uçuş güzergahını planlayanlar, herkesin tüylerini ürperten o iklim ve coğrafya koşullarına rağmen nasıl olup ta tek motorlu ve tek pilotlu bir helikopterle bu şartların içerisinden sağ sâlim geçmeyi düşünebildiler? Altı kişi kapasiteli helikopterde neden yolcu sayısı dört kişi ile sınırlandırılarak bir teknik eleman veya bir ikinci pilot bulundurulmadı? Helikopter havada iken bir teknik arıza meydana gelse buna kim müdahale edecekti? Uçuş esnasında pilot bir kriz veya baygınlık geçirse uçuşun devamını ve sağlıklı bir inişi kim sağlayacaktı?

4) Düşüş anından sonra en azından İHA Muhabiri İsmail Güneş’in sağ olduğunu biliyoruz ve İsmail Güneş zamanında ulaşılamadığı için donarak öldü. Helikopterin sinyal yayıcı cihazı neden çalışmıyordu? Yoksa gazetelerde yer alan “Sinyal cihazının bataryasının boş olduğu için çalışmadığı”na dair haberler doğru mudur? Doğru ise bunun hesabı sorulmayacak mı?

5) Düşen helikopterdeki yolcularda çeşitli GSM operatörlerine ait cep telefonları vardı ve bunlar sinyal yaymaya devam ediyordu. Ama GSM operatörü firmalar kendilerinden sinyal ve yer tespitinin gece saat 11.00’de istendiğini açıkladılar. Bu hayatî tespit için 6-7 saatlik gecikmeye neden sebep olundu ve bu nasıl bir ihmaldir?

6) İlgililer kaza bölgesinde GSM operatörlerinin sadece bir yansıtıcısı olduğundan yer tespitinin tam olarak yapılamadığını, eğer bölgede 3 yansıtıcı olsaydı bu 3 yansıtıcının birbirine olan mesafeleri ve açılarından yararlanılarak yer tespitinin kesin bir şekilde yapılabileceğini açıkladılar. Bölgeye acilen 2 taşınabilir yansıtıcı naklederek söz konusu 3’lü sistem kurulamaz mıydı? Biri sabit ve ikisi portatif 3 yansıtıcıdan yararlanarak yer tespiti kesin bir şekilde yapılamaz mıydı?

7) Helikopterin enkazını bulan Döngel köyü sakinleri, “helikopterin düşüşünü duyduklarını, hatta kurtarmaya gittiklerini ancak bazı kablo yanığı kokularını bile aldıkları halde hava koşulları sebebiyle ilk akşam helikoptere ulaşamadıklarını” açıklamışlardı. Ama tam bu sırada devlet yetkilileri “enkaz yerinin belirlendiği ve enkaza bilmem ne kadar metre kaldığı” gibi dayanaksız açıklamalarla, enkazın gerçekten bulunduğu yerde aranması gayretlerini dumura uğrattılar. Nitekim düşen helikopteri yine aynı köylüler ve tam da dedikleri yerde 2 gün sonra buldular. Arama kurtarma çalışmalarını binlerce kişilik ekiplerle sürdürdüğünü sürekli açıklayan devlet neden 50 kişilik bir ekibi köylülerin dediği bu noktaya yönlendirmeyi akıl edemedi de 3 gün boyunca yanlış bir yerde arama çalışması yapmaya ısrarla devam etti? Teknik verilere göre tespit edilen o yanlış yerde arama yapmaya devam edilirken, ayrıca küçük bir ekip ile Döngel köylülerinin gösterdiği yere de bakılmasından devlet ne kaybederdi? Hadi bir an için “bu işin içindeki sabotaj ihtimalini” bir kenara koyalım! Ama bu işte çok ciddi ihmaller olmadığını vicdan huzuru ile kim söyleyebilir? Hiç değilse bundan sonra bu tür facialar yaşanmaması için; Bu ihmaller ve bunların sorumluları araştırılmayacak mı? Sorulası ve cevaplanması gereken soru budur!

 
İletişim E-Posta: feyzullahbudak@hotmail.com - Telefon: 05322776390 Okunma Sayısı: 706


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“HAYIR” DİYEMEYEN CİĞERSİZLER
BU VATAN YA SENİNDİR YA KİMSENİN
YENİ BİR FON GARABETİ
MHP MİLLETVEKİLLERİNE AÇIK MEKTUP
MİLLİ BİLİNÇ VE TARİH ŞUURU
TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ
MAREŞAL ÜNİFORMALI ATATÜRK TABLOSU’NUN BİLİNMEYEN HİKAYESİ
İLGİNÇ BİR MİLLİ BİLİNÇ HİKAYESİ
YÖNETİMDE “ERDEM” ARANIYOR
KARINCA DÜŞÜ
PKK DESTEKÇİLERİ
DEVLETİN TEMELLERİ ÇÖKERTİLİYOR !..
UNUTULMUŞ BİR KİTAP VE ANLATTIKLARI
BOŞNAK BÖREĞİ
TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜNMEK
BİR ER KİŞİNİN ARDINDAN, SORULASI 7 SORU...
BİR “ER KİŞİ” NİN ARDINDAN…
MUHSİN BAŞKAN İLE İLK KARŞILAŞMA
Diğer Yazarlar

BİZİM DEVLET AKLIMIZ VAR MI ?
TÜRKİYE'DE SİSTEM NASIL DEĞİŞİR ?
BU ÜLKEDE SOSYAL HİZMETLER NE İŞ YAPAR ?
İSRAİL VE ABD
CEP TELEFONUNUZ DOKUNMATİK VE EN SON ÇIKAN VERSİYON DEĞİL Mİ ?
MAFYA VE BİR POKER OLARAK POLİTİKA

Yazarlar 
Sivas Radyoları

 

Anket

Önümüzdeki yerel seçimlerde Şarkışla belediye başkanı kim olmalı ?


  
A.Turgay OĞUZ50 Kişi (%23 )
  
Cahit KARAMUK4 Kişi (%2 )
  
Ekrem YURT8 Kişi (%4 )
  
Ercihan ALTINKAYA3 Kişi (%1 )
  
Filiz GÜR6 Kişi (%3 )
  
Hasan ALACAHAN4 Kişi (%2 )
  
Hasan CERAN3 Kişi (%1 )
  
Kasım GÜLTEKİN37 Kişi (%17 )
  
Oğuz ÖZDEMİR18 Kişi (%8 )
  
Yaşar AŞKIN83 Kişi (%38 )

Toplam 216 Kişi

Süper Lig
 
Hava Durumu ( Sivas )
Bugün
8°°C - 17°°C
Pazartesi
15°°C - 22°°C
Salı
1°°C - 14°°C
Çarşamba
-1°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Sivas )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:0405:3812:3816:2119:2520:51

23 Nisan 2017 Pazar
Röportajlar
Kutlu doğum konferanslarına devam edildi
Konferansa İl Müftüsü Şükrü Balkan'ın yanısıra, Vaizler, Kur'an Kursu Öğreticileri ve Öğrenciler katıldı. İl Müftü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1920 - TBMM'nin açılışı
1920 - Hendek isyanı.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Altını görünce her şey boyun eğer, demir kollu terazi de olsa.
(SADİ)
Arşiv Arama
İller Arası Mesafe Hesaplama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,11ms