Bugün - 23 Nisan 2017 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haber58.com Logo

Sivas 17°°C
  
Yazar Detayları

Feyzullah BUDAK

Feyzullah BUDAK - BİR “ER KİŞİ” NİN ARDINDAN…

BİR “ER KİŞİ” NİN ARDINDAN…
Yazı Tarihi: 04 Ocak 2016 Pazartesi

Bu sitede yazacağım ilk 3 yazının, bu sitenin misyonuna uygun şekilde Muhsin Başkan ile alakalı olacağını ilk yazımda belirtmiş ve o ilk yazımda da o zaman benim farkında olmadığım ama yıllar sonra kendisinden dinlediğim ilk karşılaşmamızı yazmıştım. Şimdi söz verdiğim üzere Muhsin Başkan’ın Hakk’a yürümesinden hemen sonra yazdığım ilk yazıyı sunuyorum. Haftaya da aynı konudaki ikinci yazı inşallah….

 

 *****

Muhsin Yazıcıoğlu, cenaze namazına durulurken okunan “er kişi niyetine” tekbirinin, tüm anlamlarıyla en fazla yakıştığı “er kişi”lerden biriydi. Çünkü tüm ömrünü bir “er kişi” gibi yaşadı. Zor şartlarda yürüttüğü siyasi mücadelesini tam bir “er kişi” gibi sürdürdü.

Seçim sıkışıklığının getirdiği zaman zarureti içerisinde ve siyasi hayatında bir ilk olarak bin bir güçlükle, kendi tabiriyle “acı – zulüm” kiralanan helikopterin ölümüne sebep olması ne dayanılmaz bir acıdır! Yapılan otopsiden anlaşıldığına göre, helikopterin düşüşündeki darbeye bağlı olarak bazı ölümcül yaralar aldı ama  düşüşünden yaklaşık bir saat sonra ve Torosların zirvelerindeki karlar arasında “üşüyerek sonsuzluğun sahibine ulaştı”.   Acaba böyle bir ölüm karşısında, hayatının en önemli şiirine “üşüyorum” adıyla başlamış ve o şiirin son mısralarını;

“Huzur dolu içimde
                Ben sonsuzluğu düşünüyorum
                Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
                Durun kapanmayın pencerelerim
                Güneşimi kapatmayın
                Beton çok soğuk, üşüyorum..”

sözleriyle bitirmiş olması sadece bir rastlantı mıdır?

Ya da acaba değil midir? Bunu da hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Tıpkı ölümünden sadece birkaç gün önce yaptığı bir sohbette uzun uzun “Ölümün bir anlık nefes meselesi olduğunu” anlatması, ya da hem bir önceki durağı olan Sivas’tan, hem de Cağlayancerit’ten ayrılırken meydandakilerden ve televizyon çekimleri vasıtasıyla tüm dünyadan helallik dilemesi gibi….

Tüm hayatı gönül ısıtan bir tebessüm, samimi bir dostluk ve derin bir vefa üzerine kurulu olan Muhsin Yazıcıoğlu’nun, seviyesiz bir husumete dönüşen siyasetteki tüm baş aktörlerin yüreğine aynı anda bir kor gibi düşerek, onları  yumuşamaya ve hakiki alemi hatırlamaya davet eden “er kişi” olması ne hazin bir tablodur.

Herkesin “Onu çok severdim” dediği insan olmak elbette  çok rastlanan bir şey değil ve bu çok güzel. Ama bundan daha zor ve daha güzel olan bir şey daha var ki; o da herkesin “Beni çok severdi” dediği insan olabilmek. Muhsin Yazıcıoğlu işte o herkesin “Beni çok severdi” dediği er kişiydi. Çünkü yüreği tepeden tırnağa sevgi doluydu.

12 Eylül sonrasının MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davasındaki Avukatı Şerafettin Yılmaz, suçsuzluğunu kanıtlayan tüm delilleri bir araya getirdikten sonra tahliyesini talep edeceği haberini verince Muhsin Yazıcıoğlu’nun “Sakın yapmayın, eğer dava arkadaşlarım içerde yatarken ben dışarı çıkarsam, içerideki arkadaşların direnme gücü kırılır” dediğini ve tahliye talebine izin vermediğini söylüyor. Muhsin Başkan bunu yaparken henüz 26-27 yaşlarındadır. Acaba yaşı 50’yi aşmış (dolayısıyla olgunluğun zirvelerine ulaşmış olması beklenen) siyasî liderler içerisinde böylesine yüksek ruh zenginliğine sahip başka birisi daha var mı?

Ya da, acaba sonunda suçsuzluğu sabit olan bir dava için günahsız yere kendisine 7,5 yıl zindan, zulüm ve işkence hayatı yaşatan bir devlete onun kadar hürmet ve bağlılık içerisinde kalabilecek kaç kişi vardır bu ülkede?

Muhsin Yazcıoğlu hakkında söylenebilecek pek çok güzel söz var. Fakat onu tanıyan herkesin üzerinde ittifak ettiği, ön plana çıkan en önemli özelliği; sınır tanımayan vefa duygusu idi. Hiç bir insanî hesap içermeyen, hiç kimseye kırılmayı, incinmeyi kapsamayan katıksız bir vefa duygusu.

1993-1995 döneminde ondan siyasî muhtevalı ve çok önemli iki ayrı teklif aldım ve bu teklifleri konusunda ısrarına muhatap oldum. Lisan-ı münasip ile durumu izah ederek bu iki teklifini de kabul etmedim. Günümüzde bu “lisan-ı münasip”e rağmen bundan kırılmayacak  bir siyasî liderin var olduğunu asla düşünemiyorum. Ama  buna rağmen O’nun,  dönemin hükümeti üzerinde son derecede etkili olduğu 1997 yılında  benim tamamiyle habersiz olduğum bir şekilde belli bir genel müdürlük makamına atanmam için hükümetin bir bakanına ısrarcı olduğunu, bu olaydan aylar sonra o bakanlığın bir bürokratından öğrendim. Siyasilerin genellikle bir insan için iyi bir şey yaparken, bunu o kişinin bilmesini ve böylelikle kendisine minnet duygusu içinde kalmasını tercih ettikleri gerçeği karşısında  O’nun bu davranışının değerini anlamamak mümkün mü?

Hatta bazı siyasilerin insanlar üzerinde minnet ve borçluluk duygusu kurabilmek için kendileri hakkında hiç yapmadıkları şeyleri bile yapmış gibi gösterme gayretinde olduklarını düşünecek olursak,  O’nun bu davranışındaki asaletin boyutları daha iyi anlaşılır. Halbuki benimle ilgili olarak Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaptığı bu iş onun inançlarının ve dosdoğru hayatının normal bir işiydi. Çünkü O, yaptığı işin benimle ilgili olan yanıyla değil, doğrudan devlete olan yararıyla ilgiliydi.

Sivas’ın yağız ve yiğit delikanlısı, arkasından milyonları ağlatan hakikat aleminin “er kişisi” can gardaşım, ruhun yücelerde ve mekanın cennette olsun. Rabbim geride kalanlara sabır ve dayanma gücü nasip etsin.

Siyasete ve insanlığa dair son bir söz; Seçim sonuçları belli oldu. Son günlerde yapılan tüm anketlerde AKP’nin Sivas’taki oyu %50’den fazla çıkarken ve Sivas’ta AKP’nin gerçekten değerliliği denenmiş  bir adayı varken, Sivas halkı Muhsin Başkan’ın kendilerine emanet ettiği adayını %50’den fazla oy ile Belediye Başkanı seçti.

“Çağlayancerit’te çok güçlü olduklarından ve Muhsin Başkan  İlçeye gelirse seçimi mutlaka alacaklarından” bahisle düzenledikleri mitinge ısrarlı davetlerini kırmadığı ve sırf bu programa yetişebilmek için ölümle kucaklaşmak pahasına dar zamanda helikopterle gittiği Çağlayancerit halkı ise dönüp AKP’nin adayını seçti.

 Ne denir?

 “Yiğit Sivas’ın mert ve vefalı insanlarına” aşk olsun,

 “Cağlamayanceritlilere” ise yazıklar olsun!..

 
İletişim E-Posta: feyzullahbudak@hotmail.com - Telefon: 05322776390 Okunma Sayısı: 1112


 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“HAYIR” DİYEMEYEN CİĞERSİZLER
BU VATAN YA SENİNDİR YA KİMSENİN
YENİ BİR FON GARABETİ
MHP MİLLETVEKİLLERİNE AÇIK MEKTUP
MİLLİ BİLİNÇ VE TARİH ŞUURU
TÜRKLERİN VE TÜRKÇENİN KIRKBİN YILLIK TARİHİ
MAREŞAL ÜNİFORMALI ATATÜRK TABLOSU’NUN BİLİNMEYEN HİKAYESİ
İLGİNÇ BİR MİLLİ BİLİNÇ HİKAYESİ
YÖNETİMDE “ERDEM” ARANIYOR
KARINCA DÜŞÜ
PKK DESTEKÇİLERİ
DEVLETİN TEMELLERİ ÇÖKERTİLİYOR !..
UNUTULMUŞ BİR KİTAP VE ANLATTIKLARI
BOŞNAK BÖREĞİ
TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜNMEK
BİR ER KİŞİNİN ARDINDAN, SORULASI 7 SORU...
BİR “ER KİŞİ” NİN ARDINDAN…
MUHSİN BAŞKAN İLE İLK KARŞILAŞMA
Diğer Yazarlar

BİZİM DEVLET AKLIMIZ VAR MI ?
TÜRKİYE'DE SİSTEM NASIL DEĞİŞİR ?
BU ÜLKEDE SOSYAL HİZMETLER NE İŞ YAPAR ?
İSRAİL VE ABD
CEP TELEFONUNUZ DOKUNMATİK VE EN SON ÇIKAN VERSİYON DEĞİL Mİ ?
MAFYA VE BİR POKER OLARAK POLİTİKA

Yazarlar 
Sivas Radyoları

 

Anket

Önümüzdeki yerel seçimlerde Şarkışla belediye başkanı kim olmalı ?


  
A.Turgay OĞUZ50 Kişi (%23 )
  
Cahit KARAMUK4 Kişi (%2 )
  
Ekrem YURT8 Kişi (%4 )
  
Ercihan ALTINKAYA3 Kişi (%1 )
  
Filiz GÜR6 Kişi (%3 )
  
Hasan ALACAHAN4 Kişi (%2 )
  
Hasan CERAN3 Kişi (%1 )
  
Kasım GÜLTEKİN37 Kişi (%17 )
  
Oğuz ÖZDEMİR18 Kişi (%8 )
  
Yaşar AŞKIN83 Kişi (%38 )

Toplam 216 Kişi

Süper Lig
 
Hava Durumu ( Sivas )
Bugün
8°°C - 17°°C
Pazartesi
15°°C - 22°°C
Salı
1°°C - 14°°C
Çarşamba
-1°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Sivas )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:0405:3812:3816:2119:2520:51

23 Nisan 2017 Pazar
Röportajlar
Kutlu doğum konferanslarına devam edildi
Konferansa İl Müftüsü Şükrü Balkan'ın yanısıra, Vaizler, Kur'an Kursu Öğreticileri ve Öğrenciler katıldı. İl Müftü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1920 - TBMM'nin açılışı
1920 - Hendek isyanı.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun?
(Ömer Hayyam)
Arşiv Arama
İller Arası Mesafe Hesaplama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,13ms