Bugün - 23 Nisan 2017 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haber58.com Logo

Sivas 17°°C
  
Haber Detayları

Torba yasa apaçık eğitim'in çuvallamasıdır

Türk Eğitim Sen Kangal İlçe Temsilcisi Osman İĞDELİ 19/02/2014 tarihli MEB torba yasa tasarısı ile ilgili basın açıklaması yaptı. İŞTE O AÇIKLAMA

Eğitim Haberi - 19 Şubat 2014 Çarşamba - 21:20
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Hükümetin TBMM’ye sevk ettiği Dershaneler kanun tasarısı olarak bilinen torba kanun eğitim camiasında bomba etkisi yaratmıştır.


Bu torba yasa bizlere neleri öngörüyor peki?


Ülkemizde ne acıdır ki, ihtiyaç hasıl olduğu için ortaya çıkan dershaneler ihtiyaç olmaktan çıkarılmadan, gerekli ön koşullar ve düzenlemeler yapılmadan kapatılmak istenmektedir. Dershaneleri ihtiyaç olmaktan çıkarmadan kapatmaya çalışmak burada ekmek yiyen, ailesini geçindiren dershane öğretmenlerini ortada bırakacaktır.


Yine torba yasayla 6 yılını tamamlayan dershane öğretmenleri bakanlıkça yapılacak mülakat sınavıyla Milli Eğitime kadrolu öğretmen olarak atanacaktır ki bu da KPSS sınavına girerek atanan mevcut öğretmenlere saygısızlık ve KPSS sınavına girerek atama bekleyen üç yüz elli bin (350000) öğretmene ise haksızlık olacaktır. Mülakatla yapılacak olan bu atamaların ise hangi şartlarda yapılacağı, geçtiğimiz aylarda yapılan ve mahkeme kararlarıyla iptal edilen müdür atamalarında ortaya çıkan adam kayırmacılığı, benim adamım mantığını ayyuka çıkaracak ve kaos ortamına zemin hazırlayacaktır.

Bir diğer madde ise öğretmenlerin iş güvencesinin ellerinden alınmasıdır. Türk Eğitim Sen olarak üç yıla yakın bir zamandır avazımızın çıktığı kadar bu konuya dikkat çekmek istedik ancak bir çok öğretmenimize bunu inandıramadık.
Hali hazırda KPSS’yi kazanıp öğretmen olanlar, temel ve hazırlayıcı eğitim kurslarına devam edip sonunda yapılan yazılı sınavlarda başarılı olanların adaylıkları kaldırılıyor.
Torba yasa bu konuda da değişikliğe gidiyor. KPSS’yi kazanarak atanan öğretmene bu yeterli değil diyor. Görevine başlayan öğretmeni birinci yılın sonunda yazılı ve sözlü sınava tabi tutuyor. Yukarıda da zikredildiği gibi mülakat sınavının olduğu yerde nasıl bir çarkın döndüğü hepimizin malumu. Benimle aynı rengi sevmiyorsun, benim düşündüğüm gibi düşünmüyorsun, benim adamım değilsin dedikleri öğretmenlerimizin öğretmenlik hayallerine veda etmeleri istenecektir. Yani yapılacak olan mülakat sınavıyla öğretmenin başarılı ya da başarısız olduğu valilik makamınca belirlenecek, siyasi iktidarın istemediği öğretmenimizin stajyerliği kaldırılmayabilecektir.

TBMM’ye sevk edilen torba yasayla ortaya çıkan bir başka konu ise, Milli Eğitim Bakanlığı’nın müsteşar hariç tüm üst düzey yönetiminin değişmesidir. Değişen her bakanla zaten merkez teşkilat, sınav sistemi değişmiş ve değişim sonucunun akıbeti ortadadır. Sürekli değişimle eğitimde nereye gelebileceğimizi takdirlerinize arz ediyorum. Tam bir şeyler yoluna giriyor derken hop başka bir tasarı ile sil baştan başlamak durumunda kalıyoruz.


Merkez teşkilatta görevlerine son verilecek olan yöneticilerimizin suçları, günahları nedir? Genel Başkanımız Sayın İsmail KONCUK’un da ifade ettiği gibi merkez teşkilatta zaten hiçbir iş yapmadan oturduğu yerden maaş almak durumunda bırakılan altı yüz civarı yönetici vardır. Benim adamım mantığıyla, kadrolaşmak adına değerli yöneticilerimizi açığa alıp yerlerine işi bilmeyen yöneticileri tayin ederek eğitimde aldığımız ve öğretmenlerimizin sosyal haklarında alınan yol ortadadır. İşi ehline vermek bu kadar mı zor?


Bir başka konu ise 4 yıl ve üzeri idarecilik yapan okul müdür, müdür yardımcısı ve kurum müdürlerinin görevlerine son verilecek olmasıdır.


Yasa tasarısıyla “ Okul ve kurum müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, müdür başyardımcısı ve yardımcıları ise okul kurum veya okul müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz.” denilmektedir.
Ne anlama geliyor peki bu?


Okul müdür ve müdür yardımcılarının kaderi artık il milli eğitim müdürü ve valinin iki dudağı arasında olacaktır. İl milli eğitim müdürüne ve valiye biat edenler, torpilliler dört yıllığına görevlendirilecek, görev süresi bitenlerin ise görev süreleri bir dört yıl daha uzatılacak ancak biat etmeyip, onlar gibi düşünmeyenlerin görevleri sonlandırılacaktır. Böylece liyakatlı ve işi bilen okul müdür ve yardımcıları devri kapanacak, biat edenlerin ve torpillilerin devri başlayacaktır. Liyakatsız ve torpilli okul müdürlerinin çalışacağı okullardaki eğitim-öğretim durumlarını ve eğitim başarısını, bu insanların çevresine ve kurumuna katacaklarını varın siz düşünün. Örnekleri fazla uzaklarda aramak ise yersizdir!

Torba yasada bulunan bir başka madde ise, Talim Terbiye Kurulu’nun görev ve yetkileridir. Yasa tasarısıyla Milli Eğitimin beynini oluşturan bu kurulun yetkileri Milli Eğitim mevzuatı konusunda “karar vermekten” “görüş bildirmeye” çevrilmektedir.
Takdir edersiniz ki biz öğretmenlerin ve velilerimizin sürekli dile getirdiği gibi Milli Eğitim mevzuatımız şu haliyle bile kangrene dönüşmüş durumdayken Talim Terbiye Kurulu’nun by-pass edilmesi, mevzuatımızın akıbetini nasıl etkileyecektir?
Talim Terbiye Kurulu’nun tüm yetkilerinin elinden alınmasıyla Milli Eğitim Bakanı ve Milli Eğitim Müsteşarı ben yaptım oldu mantığıyla hareket edebileceklerdir. Türk Milli Eğitimi iki kişinin düşünce ve söylemleriyle yönetilecektir.

Yazımızı sadece körü körüne eleştiri yapmak adına yazmadığımızı, elbette torba yasa içerisinde sendika olarak desteklediğimiz maddelerinde olduğunu bilmenizi isterim. Ancak üç yanlışın bir doğruyu götürdüğü gibi bu yasa tasarısı içerisinde de yanlışların daha fazla olduğunu ve bu yanlışların doğru olan maddeleri geri planda bıraktığını vurgulamak istiyorum. Artık öğretmenlerimizin bütünleşmesi, haklarına sahip çıkması, geleceği hakkında karar verme durumunda olması gerekmektedir. Artık taraflaşmaları bir tarafa bırakıp haklının yanında hak arama zamanıdır.

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Türk, Eğitim, Kangal, İlçe, Temsilcisi, Osman, İĞDELİ, , 19022014, tarihli, MEB, ,
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 3655

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

Fırat YOLCU()
Sayın başkan çok güzel tespitlerde bulunmuşsun altına imzamı atarım :)
Gönderilen Tarih - 21 Şubat 2014 Cuma (13:43)  

Diğer Eğitim Haberleri
Sivas belediyesinden eğitime %100 destek
Memur-Sen genel başkanından C.Ü'ye ziyaret
Sivas'ta 14-15 Aralık'ta okullar tatil edildi

Sivas'ta 14-15 Aralık'ta okullar tatil edildi
Bacasız fabrika : “Öğrenci”
Üniversite de oryantasyon toplantısı yapıldı
Sivas valiliği lisans öğrencilerine burs verecek
İşte Sivas'ta görevden alınan tüm öğretmenler
Diğer Başlıklar

Başkan Hayati AKBULUT'un 23 Nisan mesajı
Okullardan Sivas belediyesine 23 Nisan ziyareti
Kutlu doğum konferanslarına devam edildi
Cilt sağlığı için tercih edilen krem Darphin CC
Sivas'ın türküye doyacağı gün bugün ...
İnstagram'da popüler olmak için tüyo ve hileler
Özel idare 1273 projeyi hayata geçirecek
Bahis sektörünün tanınan siteleri hangileri
Eğriköprü mahallesinde yol genişletme işleri başladı
Sosyal medya da organik takipçi nasıl kazanılır ?

Yazarlar 
Sivas Radyoları

 

Anket

Önümüzdeki yerel seçimlerde Şarkışla belediye başkanı kim olmalı ?


  
A.Turgay OĞUZ50 Kişi (%23 )
  
Cahit KARAMUK4 Kişi (%2 )
  
Ekrem YURT8 Kişi (%4 )
  
Ercihan ALTINKAYA3 Kişi (%1 )
  
Filiz GÜR6 Kişi (%3 )
  
Hasan ALACAHAN4 Kişi (%2 )
  
Hasan CERAN3 Kişi (%1 )
  
Kasım GÜLTEKİN37 Kişi (%17 )
  
Oğuz ÖZDEMİR18 Kişi (%8 )
  
Yaşar AŞKIN83 Kişi (%38 )

Toplam 216 Kişi

Süper Lig
 
Hava Durumu ( Sivas )
Bugün
8°°C - 17°°C
Pazartesi
15°°C - 22°°C
Salı
1°°C - 14°°C
Çarşamba
-1°°C - 12°°C
Namaz Vakitleri ( Sivas )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:0405:3812:3816:2119:2520:51

23 Nisan 2017 Pazar
Röportajlar
Kutlu doğum konferanslarına devam edildi
Konferansa İl Müftüsü Şükrü Balkan'ın yanısıra, Vaizler, Kur'an Kursu Öğreticileri ve Öğrenciler katıldı. İl Müftü...
»
»
»
Tarihte Bugün
1920 - TBMM'nin açılışı
1920 - Hendek isyanı.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Devletin hazinesi adalettir.
(Konfüçyus)
Arşiv Arama
İller Arası Mesafe Hesaplama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms